bilagor

Gå till arkivet



KONTAKT

Kundtjänst

Öppettider: Måndag-fredag 08.00-16.00

Besöksadress: Strandgatan 16

Postadress: PB 50
AX-22101 MARIEHAMN

Telefon: +358 (0)18 26026

Mail till nyhetsredaktionen

Kontakta personal


 

Tyck till!

Skicka ett SMS till Ålandstidningen på nummer 04570026026.

Skicka sms!

Vill du tipsa oss eller bara visa oss en bild? Skicka den med MMS till Ålandstidningen på nummer 04570026026.

 


Rss

Vill du hålla reda på vad som är nytt på Ålandstidningens hemsida?

Utnyttja vår RSS-tjänst


8.8.2012 08:26
Foto: Theresa Axén

Kravet: Skriv på eller bli vräkt!

Flera äldre hyresgäster på Trobergsgränd i Mariehamn har sagts upp av fastighetsbolaget Algots hus.

Anledningen: Bolaget vill att alla hyresgäster ska vara bundna till samma typ av hyresavtal.

Samtidigt passar man på att höja hyran med nästan en femtedel.

- Det här är det värsta jag har varit med om, säger hyresgästföreningens ordförande Mats Granesäter.

BOENDE I början av augusti fick Dolly Sjöström ett brev från sin hyresvärd. Brevet, i allt väsentligt en vräkning, kom som en blixt från klar himmel.

"Algots hus ab säger härmed upp hyresavtalet gällande din lägenhet på Trobergsgränd 5", börjar brevet. För att få behålla sin hyreslägenhet måste de boende skriva på ett nytt kontrakt. Och gör de det chockhöjs hyran från 540 euro till 652 euro, en höjning med nästan en femtedel av hyresbeloppet.

Dolly är 81 år och har varit sjuk en period. Hon ramlar ofta. Hon har bott på Trobergsgränd i sex år, sedan maken gick bort och hon flyttade från huset i Jomala. Att flytta ännu en gång är ingenting hon ser fram emot.

-Nu kan de bara kasta ut oss om vi inte går med på att skriva under, berättar hon.

Att säga upp ett hyresavtal utan giltiga skäl är olagligt, menar Mats Granesäter, ordförande för Ålands hyresgästförening.

Läs mer i dagens tidning!

Publicerad 8.8.2012 08:26