article.con
Provläs landets bästa lokaltidning gratis i två veckor!

Ålandskortet



KONTAKT

Kundtjänst

Öppettider: Måndag-fredag 08.00-16.00

Besöksadress: Strandgatan 16

Postadress: PB 50
AX-22101 MARIEHAMN

Telefon: +358 (0)18 26026

Mail till nyhetsredaktionen

Kontakta personal


 


 


GRÖNLAND

GRÖNLAND –
EN ARKTISK SYSTERÖ

Läs reportagen
från Grönland här


DYRA DROPPAR

Vi lever i en dyrköpt alkoholkultur. Misshandel, rattfylla, ungdomssupande, plötsliga dödsfall och inte minst livslångt alkoholmissbruk följer i spritens spår. Här kan du läsa Ålandstidningens artikelserie om alkohol.

Läs hela artikelserien här

 

Tyck till!

Skicka ett SMS till Ålandstidningen på nummer 04570026026.

Skicka sms!

Vill du tipsa oss eller bara visa oss en bild? Skicka den med MMS till Ålandstidningen på nummer 04570026026.

 


Rss

Vill du hålla reda på vad som är nytt på Ålandstidningens hemsida?

Utnyttja vår RSS-tjänst


10.3.2010 10:20
Foto: Madelen Holmström

IFK avslöjar inget i Gashi-affären

...huvudpersonen själv är i Sverige

FOTBOLL Med klubbdirektören Peter Mattsson tillbaka från semester väntas flera nyheter angående spelartruppen komma inom en snar framtid.

Anfallaren Arsim Gashi har varit ryktenas man under vintern, mycket på grund av provspel med flera svenska klubbar. I IFK:s senaste träningsmatch, 2-0 förlusten mot Örebro SK fanns Gashi inte ens med i truppen. Orsaken vill man inte avslöja ännu från IFK:s sida.

-Gashi är i Sverige och jag har inte fått tag på honom sen jag kom tillbaka. Vi ska diskutera framtiden och när vi väl kommit fram till ett beslut kan vi gå ut med vad som händer eftersom det varit mycket spekulationer angående Gashi-affären, säger Mattsson.

Arsim var inte med i truppen mot Örebro, varför?

-Det vill jag inte kommentera i dagsläget.

Det största fokus lägger man nu istället på att täppa till luckorna i backlinjen.

Ekhiabi "Sunday" Okodugha och Tennant McVea är just nu på Åland för provspel med grönvitt.

Hur ser läget ut för Okodugha i IFK?

-Vi kommer att föra en diskussion med han och hans agent de närmaste dagarna. Man kan väl säga att vi är intresserade av honom men ännu är det långt ifrån klart, säger Mattsson.

För Tennant McVea gäller träning med laget veckan ut innan man tar något beslut.

-Vi har inte haft chansen att titta närmare på honom ännu. Men i slutet av veckan borde vi veta mera, konstaterar Mattsson.

Minst en mittback

I dagsläget har man endast en renodlad mittback i IFK - Mate Dujilo. Om det blir fler än en ny mittback är ändå inte säkert.

-I och med att Kenneth lämnade så får vi se, det blir minst två nya backar och då kan "Sunday" vara en av dem.

Kommer inte att värva endast en ny mittback i så fall?

-Det är inte säkert. Vi söker minst en ny mittback. Vi har många spelare i röret, kanske vi får se någon till, säger Mattsson hemlighetsfullt.

Är lagbygget klart i den offensiva delen av laget?

-Vi får se. Det kanske kan lämna någon spelare till och då får vi leta någon komplementspelare. Men först ska vi lösa försvarsfrågan.

Om det skulle vara Arsim Gashi som lämnar vill Mattsson inte kommentera.

Publicerad 10.3.2010 10:20