article.con
Provläs landets bästa lokaltidning gratis i två veckor!

Ålandskortet



KONTAKT

Kundtjänst

Öppettider: Måndag-fredag 08.00-16.00

Besöksadress: Strandgatan 16

Postadress: PB 50
AX-22101 MARIEHAMN

Telefon: +358 (0)18 26026

Mail till nyhetsredaktionen

Kontakta personal


 


 


GRÖNLAND

GRÖNLAND –
EN ARKTISK SYSTERÖ

Läs reportagen
från Grönland här


DYRA DROPPAR

Vi lever i en dyrköpt alkoholkultur. Misshandel, rattfylla, ungdomssupande, plötsliga dödsfall och inte minst livslångt alkoholmissbruk följer i spritens spår. Här kan du läsa Ålandstidningens artikelserie om alkohol.

Läs hela artikelserien här

 

Tyck till!

Skicka ett SMS till Ålandstidningen på nummer 04570026026.

Skicka sms!

Vill du tipsa oss eller bara visa oss en bild? Skicka den med MMS till Ålandstidningen på nummer 04570026026.

 


Rss

Vill du hålla reda på vad som är nytt på Ålandstidningens hemsida?

Utnyttja vår RSS-tjänst


20.2.2009 23:10
Foto: Daniel Eriksson

 

64 kommentar(er) just nu!

Ålands turistutmaning nummer 1

Det är något annat än klimatet vi ska locka med, om resten av året ska fyllas upp.

KURVAN OVAN sätter fingret på Ålands turistutmaning nummer 1. Under några få veckor på sommaren klättrar övernattningarna på hotellen upp till mer än hyfsade nivåer. Under resten av året ligger de nere och harvar på pinsamt låga nivåer. Åland är och förblir ett sommarparadis, vintern är turistmässigt en lång öken.

KURVAN SÄGER därför inte heller bara något om hur det går för hotellen i Mariehamn, utan ger också en bred bild av hur extremt säsongsberoende besöksnäringen är.

Det faktum att folk bara väljer att övernatta här under några glada sommarveckor betyder också att det främst är då restauranger, stugbyar, museer, butiker och färjor går med full fart. Samhället rullar vidare också under de mörka månaderna, men de extra kunder som turismen ger uteblir. Det gör en rad verksamheter svåra att driva.

NEJ, NÅGON nyhet är inte detta.

Turistrapporter sedan decennier tillbaka slår fast samma utmaning. Hur få gäster att begripa att de också gärna kan komma hit höst, vinter och vår. Det påverkar inte bara hur väl turistföretagare lyckas, utan också i högsta grad vilken service vi infödingar får. Viking Line planerar snart sätta in en nybyggd färja enkom för Ålandstrafiken. För att få lönsamhet i det äventyret kommer det att krävas stora mängder passagerare, inte bara under sommaren. Ålänningarnas tillgång till tät året-runt-trafik går hand i hand med hur väl Åland lyckas locka folk.

För att bara nämna ett exempel.

SÅ VAD göra?

Säg det.

En sak är klar. Några enkla svar finns inte. Och det är inte ens säkert att vissa saker går att göra så mycket åt. Den kanske största förklaringen till att kurvan ser ut som den gör är vädret. Det är trots all väldigt få som inser tjusningen i en rejäl åländsk höststorm i svartaste november.

Vi kan hoppas att en och annan stressad stockholmare och helsingforsare gör det, men hittills har den affärsidén visat sig svårsåld. Det är något annat än klimatet vi måste locka med, om resten av året ska fyllas upp.

PÅ DEN punkten finns i dag kongressatsningen Alandica som en klart lysande ljusglimt. Men lika sant är att den främst kommer att kännas på ett, i bästa fall flera, av stans hotell och passera rätt obemärkt för framför allt landsbygden.

Mer av samma sak, på bred front och över hela Åland, behövs. Till sitt förfogande har Åland en arsenal av rapporter fyllda med fantastiska idéer, den senaste i raden från gruppen Attraktiva Åland, där man diskuterar allt från behovet av ett nytt kasino till ett skärgårdskompani som ska sy ihop friluftssemestrar i utskären.

VID SIDAN av det finns en rad driftiga idékläckare som för fram allt från tankar på en dykpark med sänkta skepp (en framgångshistoria på många andra håll i världen) till äventyrsgolf i Östra hamn. Däremellan finns en golfsatsning som ännu inte dragit sin sista suck, utan väntar på slutgiltigt besked om hur det blir. Åkermarker eller fairways? Åland är rikt på idéer, rikt på pengar och har alla chanser att se till att kurvan planar ut till en rakare linje, med jämnare beläggning under hela året. Men för det kan en och annan helig ko behöva offras.

Publicerad 20.2.2009 23:10